• PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z FIZYKI

Przedmiotem oceniania są wiadomości i umiejętności przedmiotowe, postawy i wartości kształtowane w procesie dydaktycznym.

Zasady oceniania

Stosuje się określoną wagę ocen dla poszczególnych form aktywności ucznia:

praca klasowa – waga 4

kartkówka – waga 3

odpowiedź ustna – waga 2

- zadanie dodatkowe – waga 2

aktywność – waga 1

zadanie domowe – 1

praca w grupach – 1

Konkursy szkolne:

I miejsce w konkursie szkolnym –waga 5

II miejsce w konkursie szkolnym –waga 4

III miejsce w konkursie szkolnym –waga 3

- Udział w etapie rejonowym w konkursie kuratoryjnym –waga 5

Udział w etapie wojewódzkim w konkursie kuratoryjnym – waga 6

Tytuł finalisty –waga 8

Tytuł laureata – waga 10

Sprawdziany oceniane są punktowo a następnie przeliczane na skalę procentową odpowiadającą poszczególnym ocenom:

100% - 98% celujący 6

97% - 90% bardzo dobry 5

89% - 75% dobry 4

74% - 50% dostateczny 3

49% - 40% dopuszczający 2

39% - 0 niedostateczny 1

1. Uczeń biorący udział w konkursie, aby otrzymać ocenę bardzo dobrą, musi zdobyć co najmniej 40% punktów, natomiast ocenę celującą – co najmniej 60%.

2. Ocena klasyfikacyjna jest średnią ważoną ocen cząstkowych zliczaną na bieżąco przez system w dzienniku elektronicznym.

Ocenę klasyfikacyjną ustala się w następujący sposób:

średnia ważona do 1,99 – niedostateczny;

średnia ważona od 2,00 do 2,59 – dopuszczający;

średnia ważona od 2,60 do 3,59 – dostateczny;

średnia ważona od 3,60 do 4,59 – dobry;

średnia ważona od 4,60 do 5,19 – bardzo dobry;

średnia ważona powyżej 5,20 – celujący;

3. Za sprawdzian pisemny uznaje się każdą pisemną pracę ucznia obejmującą dowolny zakres treści przeprowadzany z całą klasą

Jest on obowiązkowy. Uczeń może go poprawić, ale tylko jeden raz. Na poprawę uczeń umawia się z nauczycielem, jej termin nie może przekraczać 2 tygodni od wystawienia oceny. Nauczyciel ma obowiązek przechowywać sprawdziany pisemne uczniów do końca roku szkolnego. W przypadku nieobecności ucznia na sprawdzianie pisemnym lub kartkówce ma on obowiązek napisania ich w terminie

( w przypadku jednodniowej nieobecności podczas następnej lekcji. W przypadku nieobecności nie przekraczającej tygodnia do7 dni po powrocie do szkoły, przy dłuższych nieobecnościach do 14 dni.

4. Jako kartkówkę uznaje się krótkotrwałą, pisemną formę pracy kontrolnej (przewidzianą na najdłużej 15 minut) z zakresu ostatnich 3 lekcji, stosowaną w sposób systematyczny i planowy w celu sprawdzenia wiedzy i umiejętności oraz zmobilizowania uczniów do systematycznej nauki zakończoną wystawieniem oceny. Kartkówek nie poprawiamy. W wyjątkowych przypadkach jest to możliwe, ale decyduje o tym nauczyciel.

5. Nauczyciel ma prawo przerwać sprawdzian uczniowi lub całej klasie, jeśli stwierdził, że zachowanie uczniów nie gwarantuje samodzielności pracy:

• uczniowie, w stosunku do których nauczyciel podejrzewa brak samodzielności w pisaniu sprawdzianu, powinni zostać odpytani z zakresu sprawdzianu w najbliższym możliwym terminie w obecności klasy;

• stwierdzenie faktu odpisywania podczas sprawdzianu pisemnego może być podstawą ustalenia oceny niedostatecznej.

6. Nauczyciel zobowiązany jest do poprawienia pisemnych prac kontrolnych w ciągu dwóch tygodni, przy czym do czasu oddania poprawionego i ocenionego sprawdzianu nauczyciel nie powinien przeprowadzać następnego sprawdzianu pisemnego.

7. Szczegółowe zasady przeprowadzania sprawdzianów pisemnych:

• prace klasowe są obowiązkowe dla wszystkich uczniów;

• jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może napisać pracy klasowej z całą klasą, to powinien to uczynić w terminie uzgodnionym z nauczycielem;

• poprawa prac klasowych ocenionych na ocenę niedostateczną jest dobrowolna i musi się odbyć w ciągu dwóch tygodni od rozdania prac; uczeń poprawia ją tylko raz, a nauczyciel jest zobowiązany ją sprawdzić; ponowne sprawdzenie poprawy pracy ocenionej co najmniej na ocenę dopuszczającą jest dobrowolne;

• w sytuacji, gdy uczeń poprawia ocenę cząstkową, ocena ta otrzymuje kategorię „ocena poprawiana i wagę 1.

• nauczyciel informuje uczniów o przewidywanej pisemnej kontroli wiadomości

z tygodniowym wyprzedzeniem; termin ustala z innymi nauczycielami, by w ciągu dnia nie było więcej

niż jedna praca klasowa lub sprawdzian trwający całą lekcję;

• kartkówka obejmująca materiał z ostatnich dwóch lub trzech lekcji może być niezapowiedziana;

• nauczyciel jest zobowiązany podać uczniom zakres materiału do pracy klasowej lub sprawdzianu; praca klasowa winna być poprzedzona lekcją utrwalającą materiał;

• nauczyciel wpisuje w dzienniku elektronicznym przewidywaną pracę klasową.

8. Uczeń ma prawo do nieodrobienia pracy domowej bądź braku zeszytu przedmiotowego lub zeszytu ćwiczeń i nieprzygotowania się do lekcji bez podania przyczyny w ciągu semestru jeden razy. Fakty te zgłasza nauczycielowi na początku lekcji. W przypadku niepoinformowania nauczyciela uczeń może otrzymać ocenę niedostateczną.

9. Za wykonanie dodatkowych prac nadobowiązkowych nauczyciel może wystawić uczniowi ocenę celującą, bardzo dobrą lub dobrą. Brak lub źle wykonana praca

nadobowiązkowa nie może być podstawą do ustalenia uczniowi oceny niedostatecznej, dopuszczającej lub dostatecznej.

10. Uczeń musi być oceniony przynajmniej jeden raz w miesiącu.

11.Jeżeli uczeń jest nieobecny w szkole przerobiony materiał musi uzupełnić i nadrobić.

12. Uczeń mający kłopoty w nauce może zgłosić się do nauczyciela z prośbą o dodatkową pomoc. Jej forma ustalana jest na bieżąco, wspólnie z uczniem. Mogą to być: dodatkowe konsultacje( po uzgodnieniu z nauczycielem), prace ułatwiające i przybliżające zrozumienie problemu, pomoc koleżeńska, ścisła współpraca

z rodzicami, skierowanie ucznia do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Przy ocenianiu uwzględnia się zalecenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Zasady wystawiania ocen śródrocznych i rocznych oraz warunki ich poprawy są zawarte w szkolnym WSO.