Przedmiotowe Zasady Oceniania z plastyki

w klasach IV-VII w Szkole Podstawowej w Bielicach

Nauczyciel : Monika Jóźwiak

Każdy uczeń jest oceniany indywidualnie na lekcjach plastyki. Bierze się pod uwagę przede wszystkim postawę, zaangażowanie i wysiłek ucznia.

ZASADY OCENIANIA UCZNIÓW

1. Ocenie podlegają:

• ćwiczenia plastyczne - rysunkowe, malarskie, budowania kompozycji, formułowanie kształtu, przestrzeni,
        • prace plastyczne - ilustracje, rysunki, kompozycje graficzne, rzeźby,
        • odpowiedź ustna (znajomość podstawowych terminów plastycznych, epok i stylów w plastyce oraz wybitnych przedstawicieli świata artystycznego), sprawdzian, kartkówka,
        • praca domowa,
        • przygotowanie ucznia do zajęć,
        • aktywność podczas zajęć,
        • postawa ucznia w czasie lekcji,
        • zaangażowanie ucznia w działania plastyczne.

2. Prace plastyczne oceniane są wg ustalonych zasad podanych przez nauczyciela przed rozpoczęciem pracy.

W szczególności prace ucznia oceniane są za:

- zaangażowanie podczas pracy twórczej,

- zgodność z tematem,

- bogactwo treści,

- wartości formalne (kompozycja, kolorystyka, wykorzystanie właściwości tworzywa, techniki),

- pomysłowość (oryginalność),

- estetykę pracy.

3. Gdy uczeń nie odda pracy do oceny, jest ona uznawana jako niezaliczona. Otrzymuje on wpis do dziennika elektronicznego ,,bz”- brak zadania i musi oddać pracę. Jeśli na kolejnych zajęciach jej nie przyniesie otrzymuje ocenę niedostateczną.

4. Jeżeli uczeń z różnych przyczyn nie skończył swojej pracy na zajęciach, to za zgodą nauczyciela może to zrobić w domu i oddać pracę do oceny w terminie jednego tygodnia od zakończenia tej pracy na lekcji, w przeciwnym wypadku praca nie jest zaliczana.

5. Sprawdziany i testy pisemne są obowiązkowe; uczeń, który nie był obecny na sprawdzianie z przyczyn usprawiedliwionych, pisze go w innym terminie ustalonym z nauczycielem.

Sprawdziany i prace pisemne zapowiadane są z wyprzedzeniem.

6. Uczeń może poprawić oceny niedostateczne. Poprawa oceny jest dobrowolna.

7. Uczeń nieobecny na lekcji nie musi wykonywać pracy plastycznej w domu chyba, że jest to praca dwugodzinna i na jednej z lekcji jest obecny.

8.  O nieprzygotowaniu uczeń informuje nauczyciela zaraz po wejściu do klasy. Zgłoszenia mogą dotyczyć: braku zeszytu, braku materiałów i pomocy plastycznych, braku zaległej pracy. Nieprzygotowanie jest odnotowywane w dzienniku elektronicznym.

9. Uczeń, który jest nieprzygotowany do zajęć otrzymuje wpis w dzienniku ,,np.” Trzykrotne nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną

10. Ocena semestralna jest wystawiana z uwzględnieniem WSO i nie jest średnią arytmetyczną uzyskanych ocen. Jest ona wykładnikiem osiągniętych umiejętności, poziomu uzyskanej wiedzy. Odzwierciedla ona postawę ucznia wobec przedmiotu i wykonywanych zadań oraz wysiłek, jaki uczeń wkłada w ich realizację.

KRYTERIA OCENIANIA UCZNIÓW

Ocena celująca-6

• aktywność na lekcjach, zaangażowanie,
        • twórcze, oryginalne, staranne wykonywanie ćwiczeń plastycznych,
        • uczestnictwo w konkursach plastycznych (szkolnych i pozaszkolnych),
        • prezentowanie swojej twórczości w klasie, szkole,
        • szczególne zainteresowania plastyką,
        • uczestnictwo w różnorodnych działaniach plastycznych,

Ocena bardzo dobra-5

• pełne przyswojenie wiadomości objętych programem,
        • aktywność na lekcjach, zaangażowanie,
        • staranne wykonywanie ćwiczeń plastycznych i zaangażowanie w ich realizację,
        • biegłe posługiwanie się technikami plastycznymi,
        • stosowanie wiedzy teoretycznej podczas wykonywania ćwiczeń praktycznych,
        • uczestnictwo w różnorodnych działaniach plastycznych,

Ocena dobra-4

• dobre przyswojenie wiadomości objętych programem,
        • w skupieniu bierze udział w lekcjach,
        • poprawne wykonywanie ćwiczeń plastycznych i zaangażowanie w ich realizację,
        • sprawne posługiwanie się technikami plastycznymi,
        • wykonywanie prac plastycznych poprawnie pod względem technicznym i estetycznym,

Ocena dostateczna-3

• podstawowe opanowanie materiału objętego programem,
        • bierny udział w lekcji,
        • zgodne z tematem, ale mało staranne wykonywanie ćwiczeń plastycznych,
        • posługiwanie się technikami plastycznymi,

Ocena dopuszczająca-2

• częściowe opanowanie wiadomości objętych programem,
        • bierny udział w lekcji,
        • zgodne z tematem, ale niestaranne wykonywanie ćwiczeń plastycznych,
        • posługiwanie się podstawowymi technikami plastycznymi,

Ocena niedostateczna-1

• nieopanowanie wiadomości objętych programem,
        • nieprzygotowywanie się do lekcji,
        • bierność na zajęciach lekcyjnych,
        • brak zainteresowania przedmiotem,
        • niewykonywanie ćwiczeń plastycznych.