Maj 1947 r.- decyzją Inspektora Szkolnego w Lipianach pani Maria Kuczyńska- młoda nauczycielka z Kluk została skierowana do Bielic w celu zorganizowana tam szkoły.

Istniejący przedwojenny budynek szkolny był zniszczony działaniami wojennymi. Brak było sprzętu i pomocy naukowych. Mimo to nie załamała się. Rodzice i uczniowie odgruzowywali, malowali i sprzątali na razie tylko jedną salę, po to, aby 8 maja 1947 r. Szkoła Powszechna w Bielicach mogła otworzyć swe podwoje dla około 60 uczniów.

Rok szkolny 1946/47,  jak wspominała p. Kuczyńska, był bardzo krótki, trwał tylko dwa miesiące. Zajęcia odbywały się w jednej izbie na dwie zmiany.

Do szkoły uczęszczały dzieci tylko z Bielic. Okres wakacji to czas wytężonej pracy. Wyremontowano drugą izbę lekcyjną.

1 września 1947 roku był początkiem roku szkolnego dla dzieci z Bielic, Starego Chrapowa, Swochowa, Linia, Parsowa i Babina. Pracował nadal tylko jeden nauczyciel, chociaż czteroklasowa szkoła miała już dwa odziały. W następnym roku przez miesiące pracował tylko drugi nauczyciel pan Łoś, po nim do pracy został przyjety pan Mieczysław Hołda.

W roku szkolnym 1949/50 szkoła była juz sześcioklasowa.

W roku szkolnym 1950/51 pan Mieczysław Hołda objął obowiązki kierownika siedmioklasowej już szkoły, w której pracowało trzech nauczycieli i były  trzy sale lekcyjne.

Rok szkolny 1951/52- obowiązki kierownika objął pan Franciszek Małachowski. Od tego czasu działała już biblioteka szkolna i komitet rodzicielski.

Rok szkolny 1952/53 - kierownictwo objęła pani Helena Marynowska. W tym czasie w szkole pracowało czterech nauczycieli, w czterech izbach lekcyjnych uczyło się 113 uczniów.

W roku szkolnym 1953/54 kierownikiem została pani Maria Malitowska, a w szkole uczyło sie 138 uczniów. Rozpoczęły swoją działalność koła zainteresowań. Wprowadzone było dożywianie.

Rok szkolny 1955/56 - kierownikiem został pan Leon Kałużny - człowiek energiczny i pełen zapału. Pracę swą w Bielicach rozpoczął od remontu, w wyniku którego podniesiono konstrukcję dachu, nadbudowując jedną kondygnację. W ten sposób uzyskano mieszkanie dla nauczyciela. Pomieszczenie na parterze wykorzystano na salę gimnastyczną. Zagospodarowano boisko szkolne, na którym urządzono skocznię, bieżnię i boisko do piłki ręcznej.

21 sierpnia 1975 r.- szkoła przejęła funkcję Zbiorczej Szkoły Gminnej. Dyrektorem szkół z terenu gminy Bielice został pan Eugeniusz Warzocha. W tym czasie nastąpiła przebudowa budynku szkolnego. Zagospodarowano pomieszczenie strychu. Dobudowano pawilon, w którym urządzono kuchnię i stołówkę.

Rok 1975/76 uległa likwidacji szkoła podstawowa w Nowym Chrapowie. Uczniowie z Nowego i Starego Chrapowa byli dowożeni do szkoły w Bielicach. W klasach zaczynało brakować miejsc. W roku 1980 rozpoczęto starania o wybudowanie nowej szkoły. Robiono plany, jednak nadal brakowało środków finansowych. Jedyną poprawą bytu nauczycieli pracujących w Bielicach było zbudowanie i oddanie do użytku bloku, w którym zamieszkało 12 rodzin nauczycielskich. Powstrzymało to dużą rotację nauczycieli pracujących       w Bielicach.

Rok 1990 był rokiem wielu zmian w oświacie. Likwidacji uległy szkoły zbiorcze. Każda szkoła stała się samodzielną placówką. Dyrektorem bielickiej szkoły został pan Andrzej Ogłodziński.

W roku 1994 pan Ogłodziński odszedł ze szkoły do pracy w Urzędzie Gminy, a jego miejsce zajęła pani Teresa Zmorczyńska.

W roku 1995  wójt gminy Bielice pan Andrzej Ogłodziński uczynił starania o rozpoczęcie budowy nowej szkoły. Wykop pod nią rozpoczęto jesienią 1996 roku.

1 stycznia 1996 r. organem prowadzącym szkołę został Urząd Gminy w Bielicach, a opiekę merytoryczną sprawował Kurator Oświaty w Szczecinie.

Rok szkolny 1998/99 to upragniona i długo wyczekiwana chwila - otwarte zostało jedno skrzydło nowej szkoły. Kierowanie placówką przejmuje nowa pani dyrektor - pani Anna Seniuk.

Styczeń 2005 - otwarcie sali gimnastycznej.

Kwiecień 2006 - otwarcie zespołu boisk.

W roku 2007/08 konkurs na dyrektora Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Bielicach wygrywa pani Małgorzata Woronowicz.