- O mnie
- Moje przedmioty
- Przedmiotowe systemy oceniania
- Podstawowe daty w klasach IV-VIII
- Podstawa programowa z historii IV-VIII
- Podstawa programowa z plastyki IV-VII
- Podstawa programowa z techniki IV- VI
- Podstawa programowa z WDŻ IV-VIII
- Podstawowe wiadomosci zgodne z podstawą programową Klasa V-VI
- Zadania dla klasy IV
- Zadania dla klasy V
- Zadania dla klasy VI
- Zadania dla klasy VII, plastyka
- Zadania dla klasy VIII
- Album fotograficzny
- Konkursy
- Tekstowa podstrona
Zadania dla klasy IV
Dzień dobry drodzy uczniowie!
Będę na tej stronie zamieszczać zadania dla Was na najblizszy czas. Mam nadzieję , że bedziecie je wykonywać systematycznie. Proszę abyście sprawdzali tę stronę zgodnie z zamieszczonym planem lekcji. Gdyby były jakieś pytania proszę pisać na e-maila. (mariolka020662@gmail.com)
Klasa IV - 1 temat na tydzień
HISTORIA
1) Temat: "Romuald Traugutt i powstanie styczniowe" (str 99-103) - uzupełnić ćwiczenia, obejrzeć na internecie film: Powstanie styczniowe w 6 min. (link: https://www.youtube.com/watch?v=jdoNE-I1fys&feature=youtu.be ) i Powstanie Styczniowe- największe i najdłuższe (link: https://www.youtube.com/watch?v=HgrPKpodw9A ).
lekcja :31.03.2020
Temat: "Maria Skłodowska - Curie - polska noblistka"
Podręcznik(str 104-107) - przeczytać 3 razy, uzupełnić cwiczenia, obejrzeć na internecie film: "Byli sobie wynalazcy - Maria Skłodowska - Curie" (link: https://www.cda.pl/video/2560494cc ). Zwróćcie uwagę na innych noblistów, w jakiej dziedzinie otrzymali nagrodę ( za co?).
Dla chętnych:1). Przeczytać z podręcznika "jak polska noblistka została bohaterką wojenną?(str. 108-109)
2).Poszukać informacji o wybranym polskim nobliście i przygotować się do zaprezentowania tej osoby klasie.
lekcja: 7.04 2020 r.
Temat: Podsumowanie wiadomosci z działu III.
1).Wykonać ćwiczenia z ksiażki (str 110) w zeszycie przedmiotowym. Pisz krótko, tylko odpowiedzi. W pyt. 6 wpisz tylko zdania prawdziwe.
2). Wykonaj ćwiczenia z podsumowania w zeszycie ćwiczeń. Pisz starannie.
Przeslij mi na e-maila zdjecie jednej strony. Chcę mieć pewność, że pracujecie systematycznie.
Pozdrawiam wszystkich.
21.04.2020 Będzie sprawdzian na Eduelo. proszę go wykonać i odesłać.
21.04. 2020r. Temat: Sprawdzian wiadomosci z działu III.
Sprawdzian będzie udostępniony na Eduelo o godzinie 9.00 .Czas na napisanie to 45 min. Ma być to praca samodzielna .Proszę więc, by uczniowie pisali bez pomocy . Jesli uznam, że praca nie była samodzielna przepytam przez aplikację Messenger.Życzę powodzenia.
Następny temat: Józef Piłsudski i niepodległa Polska. Jeśli ktoś wykona zadania wcześniej to proszę o przeczytanie wiadomosci ze str. 112 i 113.
28.04.2020
Temat: Józef Piłsudski i niepodległa Polska.
Celem lekcji będzie poznanie okoliczności w jakich powstała Polska, jak kształtowały się granice Polski po I wojnie światowej i jaką rolę w walce o niepodległość odegrał Józef Piłsudski.
Przebieg lekcji:
- Na poprzedniej lekcji pisaliście sprawdzian. Poszedł Wam świetnie. Gratuluję. Niektórzy zrobili go bardzo szybko. Większość z Was miała więc czas aby przeczytać jak prosiłam strony 112 -113 z podręcznika. Kto tego nie zrobił to proszę od tego zacząć.
Dowiedzieliście się z pierwszego podrozdziału, ze Józef Piłsudski od najmłodszych lat wychowywany był na patriotę i latach młodzieńczych angażował się w różnych organizacjach patriotycznych.
W drugim rozdziale jest mowa o tym, że najważniejszy wpływ na odzyskanie niepodległości miała wybuchła w 1914 r. I wojna światowa. Wtedy po raz pierwszy rozbiorcy Polski zaczęli walczyć przeciw sobie. Józef Piłsudski utworzył Legiony Polskie, które walczyły przeciw Rosji u boku Niemiec i Austro-Węgier. W 1917 r. Piłsudski zerwał sojusz za co został uwieziony.
W roku 1917 wybuchła rewolucja w Rosji przeciw carowi i zaczęła się tam wojna domowa.
Z rozdziału „Polska odzyskuje niepodległość” dowiadujesz się, ze 11listopada1918r. to dzień zakończenia wojny i jednocześnie nasze święto narodowe- Święto Niepodległości.
Musisz zapamiętać też, że Józef Piłsudzki został Naczelnikiem Państwa, a nasze odrodzone państwo nazywane jest II Rzeczpospolitą.
- Przeczytaj teraz walkę o granice- s.114-115 podręcznik.
- Na podstawie infografiki odpowiedz pisemnie w zeszycie na 1 pytanie s. 115.
- Zad. domowe.
Wykonaj dowolne 3 ćw. z zeszytu ćwiczeń.
- Proszę obejrzyj film o działalności Józefa Piłsudzkiego. Możesz oglądać cały lub od 7 do 13 min.
https://www.youtube.com/watch?v=NkE9rno3ggg
PLASTYKA
1.Dokonczyć jajko na drzwi. Przypominam, że ma być duże. Można zrobić na kole z tektury. Wyciąć trzeba dodatkowo 16 jajeczek, po 4 z wybranego koloru ( 8 szt będzie razem) i 8 białych , które kolorujemy w różne wzorki. Przyklejamy na koło z tektury: najpierw te jednobarwne 4 tak jak w zegarku na godziny: 12, 3, 6. 9. Potem między nimi drugi kolor. Na koniec te pomalowane w wolne miejsca. Dołączamy wstążkę do zawieszenia.
lub jajko wielkanocne na kole z tektury - można tak wpisać w internet i wyskakują rózne propozycje.
27.03.2020
Temat: Wiosna- technika pastelowa.
Przeczytaj temat z podręcznika o technice pastelowej i wykonaj pracę na temat: Wiosna. Możesz skorzystać z propozycji w ćw. 1 str 48. Kartka A4, blok rysunkowy. Zdjęcie pracy proszę przysłać.
Jeśli ktoś nie ma pasteli proszę pracę wykonać kredkami świecowymi.
03.04.2020
Temat:Pozostałe techniki malarskie
Na dzisiejszej lekcji poznacie terminy:terpentyna, laserunek, werniks; cechy technik akrylowej i olejnej; narzędzia i podłoże stosowane w tych technikach.
Będziemy pracować z podręcznikiem str. 49.
Proszę abyscie najpierw przeczytali wiadomości z tej strony i przyjrzeli się zamieszczonej ilustracji.
Nastepnie proszę przepisać z "Czy już wiesz?" wiadomosci z dwóch ostatnich kropek. Na podstawie wiadomości z podręcznika odpowiedzcie na pytanie do czego służą terpentyna i werniks, oraz jak malować laserunkiem.
Zad. domowe: Ułóż krzyżówkę do hasła: malarz lub obraz. Odpowiedzi powinny być związane z dzisiejszym tematem lekcji np.
Pytanie: Rodzaj farby rozrzedzanej wodą. Odp. Akrylowe.
17.04.20201
Temat lekcji: Różne techniki malarskie a sztuka antyczna.
Na dzisiejszej lekcji poznasz terminy: malarstwo wazowe, fresk; poznasz cechy charakterystyczne malarstwa , rzeźby i architektury starożytnej Grecji i Rzymu; dowiesz się gdzie można podziwiać te działa.
Na kolejnej lekcji stworzysz pracę inspirowaną sztuką starożytnej Grecji – wazę czarnofigurową.
Temat znajduje się w podręczniku na str.50-51.
Sposób realizacji.
Dzisiejsza lekcja ma na celu zdobycie wiedzy o kulturze starożytnej. Te wiadomości będą Ci bardzo przydatne na lekcjach historii w klasie V.
Na początku zwróćcie uwagę o jakim okresie historycznym mówimy- STAROŻYTNOŚĆ.
1.Przeczytajcie najpierw wiadomości do pierwszego obrazu (5 akapitów) . Odpowiedzcie na pytania ustnie.
- Na czym tworzyli Starożytni Grecy i Rzymianie swoje malowidła?.
- Co było tematem ich dział?
- W jakich pozach ukazywali ludzi?
- Jakie budowle wznosili?
- Jakie przedmioty codziennego użytku przetrwały do naszych czasów?
2. Przyjrzyj się teraz malowidłu „Portret małżonków” . Jest to fresk, czyli dzieło namalowane na ścianie na mokrym tynku. Z którego wieku pochodzi?
3. Teraz przyjrzyj się wazie. Grecy słynęli z naczyń ceramicznych. Wydobywali glinkę ceramiczną, tworzyli wazy i wypalali je.
4. Dzisiaj jedna z największych kolekcji sztuki antycznej znajduje się w Watykanie. Obejrzyj dzieła, które są zamieszczone w podręczniku s.51. W Polsce wiele eksponatów jest w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Koniecznie obejrzyj filmik o sztuce greckiej. https://www.youtube.com/watch?v=CcyJkOo7n0Y
Zadanie domowe.
Przygotuj materiały na kolejną lekcję.
Na nastepnej lekcji bedziemy malować wazę grecką. Potrzebna będzie kartka z gazety lub jakaś inna do wycięcia wzoru,
farba czerwona i czarna. Jak ktoś nie ma to kredki, kartka z bloku technicznego.
24.04.2020
Temat: Waza czarnofigurowa na wzór grecki.
Na dzisiejszej lekcji wykonamy w wybranej technice plastycznej (może być farbami lub kredkami, pastelami, w technice mieszanej) pracę inspirowaną sztuką grecką ( wazę).
Sposób wykonania.
- Weź kawałek gazety ( A4), lub inną kartkę, złóż pionowo na pół narysuj od strony złożenia na całej złożonej kartce pół wazy ( kształt niech będzie podobny do tej na s.50 w podręczniku.)
- Teraz wytnij i rozłóż . Powinna wyjść bardzo kształtna forma wazy. Teraz odrysuj kształt na nowej, czystej kartce.
- Na tej wazie ołówkiem narysuj wybraną scenę z codziennego życia ( np. zabawa z psem, gra w piłkę, bieganie itp.) Przyjrzyj się wazie na str.50 w podręczniku. Rysunek ma być duży.
- Pomaluj wazę na czerwono farbami lub kredkami. Jak będziesz malował wazę to nie zamaluj całkiem rysunku, abyś wiedział gdzie potem pomalować czarnym. Następnie tą scenę, którą narysowałeś ołówkiem pomaluj na czarno. Możesz pomalować, po wyschnięciu farby czerwonej , czarnym pisakiem, czarną kredką lub czarną farbą.
- Życzę miłej pracy . Prześlijcie zdjęcia .
- Gdybyście czegoś nie rozumieli to piszcie.
100 ROCZNICA URODZIN PATRONA NASZEJ SZKOŁY ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
Drodzy uczniowie !
W związku z tak wielkim wydarzeniem planowaliśmy w szkole różne imprezy. Niestety Koronawirus pokrzyżował nasze plany, ale jednocześnie daje nam szanse stworzenia czegoś nowego. Zapraszam Was do zorganizowania wielkich obchodów w Waszych domach i rodzinach.
Chciałabym, aby każdy wykazał się inicjatywą. Na plastyce i technice będziemy robić różne dekoracje. Możecie skorzystać z moich propozycji lub sami zaproponować własne.
Czekam na Wasze pomysły, przekażę je innym uczniom, może ktoś z nich skorzysta.
Oto moje pomysły i propozycje dla klasy IV
1.Kartka urodzinowa dla papieża (pierwsza strona , która jest najważniejsza ma być pięknie ozdobiona różnymi materiałami, można( ale niekoniecznie) na następnej kartce dołączyć wierszyk, prośbę lub modlitwę np.)
Drogi Ojcze Święty, Cały czas my teraz Więc prosimy Ciebie W tych czasach pandemii
Ty już jesteś w niebie. W domach swych siedzimy W setne urodziny. Wspieraj młodych żaków.
Dzisiaj dzieci z Bielic Do kochanej szkoły Do zdalnej nauki Abyśmy wyrośli
Modlą się do Ciebie. Wcale nie chodzimy. Wypraszaj nam siły. Na mądrych Polaków.
2.Ozdoba na okno ( tu może być wydrukowane zdjęcie, napis, ramka, itp.)
3. Plakat na 100 rocznicę urodzin ( fragmenty np. twarz papieża, literki można wydrukować)
Zadania te będziemy realizować na kolejnych lekcjach.
Proszę napiszcie mi czy informacja jest zrozumiała. Jeszcze wszystko dokładnie opiszę.
TECHNIKA
Temat : Jajko z bibuły -kończenie prac.
Oklejamy jajko styropianowe bibułą (mogą byc kuleczki, zwijane paski itp.). Jesli nie zdążyliscie kupić jajka styropianowego proszę ugotować kurze i okleić.
Można wpisać w internet: jak zrobic pisanki z bibuły.
Jest mnóstwo propozycji np. http://praceplastyczne.pl/wielkanoc/230-jak-zrobic-pisanki-z-bibuly;
lub jak na zdjęciu poniżej:Zdjęcie wykonanej pracy proszę przesłać na mojego e-maila. Pracę ocenie w szkole.
01.04.2020
Temat: Manewry na drodze.
Na dzisiejszej lekcji:
- poznacie i zrozumiecie terminy: włączanie się do ruchu, omijanie, wymijanie, wyprzedzanie, zmiana kierunku jazdy.
- będziecie potrafili wymienić kolejne czynności rowerzysty wykonującego podany manewr
1. Włączanie się do ruchu to rozpoczęcie jazdy po wcześniejszym postoju lub zatrzymaniu się. Jest to także wyjechanie na drogę z podwórka, pola, parkingu, pobocza, drogi osiedlowej czy ścieżki rowerowej. Kierujący jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom i odpowiednio zasygnalizować.
2. Zmiana kierunku jazdy - jest to skręcenie (w prawo, lewo), zawracanie i zmiana pasa ruchu. Manewr ten należy zasygnalizować kierunkowskazem lub ręką wyciągniętą w kierunku w którym skręcamy
skręt w prawo skręt w lewo
zawracanie
3. Wymijanie- jest to przejeżdżanie obok pojazdu jadącego w przeciwnym kierunku
4. Omijanie - jest to przejeżdżanie obok stojącego pojazdu lub innej przeszkody znajdującej się na drodze
5. Wyprzedzanie - jest to przejeżdżanie obok pojazdu jadącego w tym samym kierunku
Zadanie domowe:
Po zapoznaniu się z materiałem lekcji wykonaj z podręcznika pisemnie w zeszycie zadanie "Sprawdź się" str. 51
8.04.2020, 15.04 2020.
Temat: Drogowe koło fortuny.
Jak widzice temat będzie realizowany na dwóch jednostkach lekcyjnych.
Celem lekcji jest utrwalenie wiadomości z przepisów ruchu drogowego, wykonanie "Drogowego koła fortuny'' i miła zabawa.
Kolejne etapy wykonania "Drogowego koła fortuny'' są dokładnie opisane w podreczniku na stronach 46-47.
Zaczniemy od przygotowania zestawu pytań, które umieścimy na kole.
Pytania możecie ułożyć sami lub wykorzystać te zaproponowane przeze mnie. Pytań powinno być około 20. Może być tak, że nie wszystkie się zmieszczą. Trzeba to rozplanować. Pamietajcie, że niektóre pytania będą dłuzsze, więc zajmą więcej miejsca, inne krótkie mniej.
Moje propozycje pytań. Pozostałe ułóżcie sami.
1. Wymień 3 korzyści, które daje poruszanie sie rowerem.
2. Jakie znasz rodzaje rowerów? Podaj conajmniej 3.
3. Od ilu lat można zdawać na kartę rowerową?
4. Wymień elementy obowiązkowego wyposażenia roweru.
5. W jaki sposób najłatwiej sprawdzić ilość powietrza w oponie?
6. Jakie znasz rodzaje znaków drogowych?
7. Jaki to znak? - podaj rodzaj i nazwę.( Oczywiście trzeba ten znak narysować. Takich pytań, lub podobnych może być więcej.)
8. Ilu rowerzystów może jechać w jednej kolumnie?
9. Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku?
10. Przejeżdżanie obok stojących pojazdów to....?
Mam nadzieję, że ułożenie pozostałych pytań nie sprawi Wam kłopotów. Życzę miłej pracy a w środę po Świętach czekam na zdjecia Waszych "Drogowych kół fortuny'.
22.04.2020 r.
Temat: Rowerem przez skrzyżowanie.
Na dzisiejszej lekcji dowiesz się jakie są rodzaje skrzyżowań, poznasz ważność znaków i sygnałów drogowych oraz poznasz organizację ruchu na skrzyżowaniu.
- Pamiętaj , że na skrzyżowaniu mają pierwszeństwo pojazdy uprzywilejowane jadące na sygnale np. karetka pogotowia, policja , straż pożarna.
- Ważność znaków i sygnałów drogowych:
- kierujący ruchem policjant ( tylko w wyjątkowych sytuacjach, s. 53}
- sygnalizacja świetlna
- znaki drogowe
- zasada prawej ręki.
Chodzi oto, że jak nie ma żadnych znaków, to pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Jeśli są znaki drogowe, to jedziemy wg znaków. Jeśli jest sygnalizacja świetlna, to jedziemy zgodnie ze światłami( czyli na zielonym świetle). Jeśli na skrzyżowaniu stoi policjant, to podporządkowujemy się dawanym przez niego znakom.
- Wykonaj ustnie ćw. 1.
- Skrzyżowania równorzędne.
Są to takie skrzyżowania, na których pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. A wiec, jak jedziesz rowerem lub innym pojazdem to patrzysz, czy masz wolną prawą stronę. Jeśli tak jest, to możesz jechać przez skrzyżowanie. Jeśli po twojej prawej stronie jest na jezdni pojazd, to on ma pierwszeństwo.
Jest jeszcze jedna zasada. Jeśli pojazdy poruszają się w przeciwnych kierunkach i jeden z nich skręca w lewo, to ten, który jedzie prosto ma pierwszeństwo.
Pojazdy szynowe i uprzywilejowane mają zawsze pierwszeństwo.
- Wykonaj zgodnie z tymi zasadami w zeszycie ćw. 2 s. 54. Piszesz tylko odpowiedzi np. 1. ACB .Poproś o sprawdzenie rodziców.
- Skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem przejazdu.
Tu jak jest sygnalizacja świetlna, to zgodnie z nią.
W pozostałych przypadkach zgodnie ze znakami.
Znaki drogowe obowiązują także pojazdy szynowe.
Pamiętaj, że pojazd uprzywilejowany na sygnale, zawsze ma pierwszeństwo i inne pojazdy muszą umożliwić mu swobodny przejazd.
- Wykonaj w zeszycie ćw. 3.s.55.
- Skrzyżowanie o ruchu okrężnym. ( rondo)
- jeśli przed tym skrzyżowaniem jest znak ostrzegawczy ustąp pierwszeństwa , to pierwszeństwo ma pojazd, który już jest na rondzie ( tak jest na większości rond w Polsce)
- jeśli nie ma znaku ostrzegawczego, to obowiązuje zasada prawej ręki.
9. Wykonaj ćw. 5 s. 56 i 6. s.57. ustnie.
Mam nadzieję, że temat jest zrozumiały. W wątpliwościach przeczytaj jeszcze wiadomości z podręcznika.
Proszę obejrzeć tez filmiki na załączonym linku.
29.04.2020
Temat: Bezpieczeństwo rowerzysty.
Celem lekcji będzie poznanie przyczyn wypadków powodowanych przez rowerzystów i bezpieczne zachowania podczas jazdy rowerem.
- Przeczytaj z podręcznika tekst : Znaki chronią rowerzystę” s. 60.
- Wykonaj ćw.1 s.60.
- Na podstawie tekstu „ Czego nie wolno rowerzyście?” wypisz według wzoru:
Niebezpieczne zachowania dla rowerzysty to:
- jazda nie trzymając chociaż jednej ręki na kierownicy.
- rozmawianie przez telefon,
-…………..
-…………… itd.
4. Wykonaj ćw. 2 s. 61.
5. Przeczytaj tekst na stronie 62 „Bądź widoczny na drodze” i odpowiedz: Co może zrobić rowerzysta aby był widoczny przez innych uczestników ruchu drogowego?.
6.Zadanie domowe:
Poszukaj w dostępnych źródłach i napisz w zeszycie: Na czym polega zasada ograniczonego zaufania i szczególnej ostrożności?
6.05.2020
Temat: Medal na 100-lecie urodzin papieża.
Celem lekcji jest zaprojektowanie i wykonanie medalu na 100- lecie papieza. Lekcja jest przewidziana na 2 tygodnie. Trzeba najpierw zrobic projekt. Zastanowić sie z czego mozna go wykonać, co na nim umieścić. Wszelkie materiały są dozwolone.
Medal powinien miec średnicę co najmniej 10 cm. moze być większy.
Można uzyc masy solnej, gipsu, styropianu, grubej tektury itp.
Życzę miłej pracy, Gdyby były jakies pytania to piszcie.
WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE
26.03.2020r. - grupa dziewcząt
Temat: Przekazywanie życia - budowa i fizjologia układu rozrodczego kobiety - lekcja dla dziewcząt.
Z tego tematu dowiecie się o ważnych rolach, czyli macierzyństwie i ojcostwie oraz jak jest zbudowany, i jakie pełni funkcje męski i żeński układ rozrodczy. Skupimy sie oczywiście na kobietach.
Drogie dziewczęta! Proszę abyście przeczytały temat w podreczniku na stronie 31. i 33. Następnie wykonajcie z ćw. str. 27 ćwicz.1 (poplątane litery), które pozwoli Wam utrwalić budowę żeńskiego układu płciowego. Myśle, że poradzicie sobie też z cw. 2. Gdyby były problemy to taki sam rysunek już z podpisami jest w podręczniku. Jesli będziecie miały jakieś pytania , to zapiszcie je w zeszycie, Odpowiem po powrocie do szkoły.
2.04.2020- lekcja dla chłopców
Temat: Przekazywanie życia - budowa i fizjologia układu rozrodczego meżczyzny - lekcja dla chłpoców.
Z tego tematu dowiecie się o ważnych rolach, czyli macierzyństwie i ojcostwie oraz jak jest zbudowany, i jakie pełni funkcje męski i żeński układ rozrodczy. Skupimy sie oczywiście na chłopcach.
Drodzy chłopcy! Proszę abyście przeczytali temat w podręczniku na stronie 31- 33 ( dotyczący chłopców). Następnie wykonajcie z ćw. str. 30 ćwicz.1 (liczby i litery), które pozwoli Wam utrwalić budowę meskiego układu płciowego.Poszczególne cyfry odpowiadają literom, trzeba je odszukać i wpisac. W ten sposób przypomnicie sobie nazwy męskich narządów płciowych.
Myśle, że poradzicie sobie też z ćw. 2 str.31. Gdyby były problemy to taki sam rysunek już z podpisami jest w podręczniku. Jesli będziecie mieli jakieś pytania , to zapiszcie je w zeszycie, Odpowiem po powrocie do szkoły.
16.04.2020 – lekcja dla dziewcząt.
Temat: U progu dojrzewania.
Na dzisiejszej lekcji dowiesz się jakie przemiany zachodzą w organizmie dziewczynki w okresie dojrzewania, jakie są typowe zmiany w psychice. Zwrócimy też uwagą na indywidualny rytm dojrzewania, sposób odżywiana i higieny w tym okresie.
Temat jest omówiony w podręczniku na s. 35-37, w ćwiczeniach s. 32-34.
- Na początku proszę abyście przeczytały temat z podręcznika s. 35-36. Są tam omówione pierwsze zmiany fizyczne i psychiczne .
- Po przeczytaniu przepiszcie notatką do zeszytu:
Dziewczynka- oznaki pokwitania, czyli początkowego okresu dojrzewania- miedzy 9. A 13. rokiem życia:
- przyrost wysokości i wagi ciała,
- wydłużenie się dłoni i stóp,
- rozwój piersi – stadium pączka,
- pojawienie się w okolicy łonowej pierwszych włosków,
- pojawienie się pierwszej miesiączki.
Każda dziewczynka rozwija się tak samo, ale tempo i czas zmian u każdej z nich przebiega zgodnie z jej własnym zegarem biologicznym.
Huśtawka nastrojów i uczucia:
- Przeżywania i wyrażanie uczuć jest czymś naturalnym.
- Możemy jednak nauczyć się je właściwie okazywać.
- Ważne, aby mieć świadomość, jak nasze zachowanie wpływa na innych i jak inni wpływają na nas.
- Jak nauczymy się właściwie reagować i panować nad sobą, odczujemy radość i satysfakcję.
- Przeczytaj wiadomości ze strony 37. „Pytania zadawane przez dziewczęta”.
- Wykonaj w ćw. s. 33 „Zmiany, zmiany…” oraz test „Dojrzewanie- prawda czy fałsz”.
Warto też obejrzeć filmik.
https://www.youtube.com/watch?v=YavEH9CdoXM
Do zobaczenia na kolejnej lekcji.
23.04.2020
Temat: : U progu dojrzewania – lekcja dla chłopców.
Na dzisiejszej lekcji dowiesz się jakie przemiany zachodzą w organizmie chłopca w okresie dojrzewania, jakie są typowe zmiany w psychice. Zwrócimy też uwagą na indywidualny rytm dojrzewania, sposób odżywiana i higieny w tym okresie.
Temat jest omówiony w podręczniku na s. 35-36 i s. 38, w ćwiczeniach s. 35-37.
- Na początku proszę abyście przeczytali temat z podręcznika s. 35-36. Są tam omówione pierwsze zmiany fizyczne i psychiczne .
- Po przeczytaniu przepiszcie notatką do zeszytu:
Chłopiec- oznaki początkowej fazy dojrzewania- miedzy 9. a 15. rokiem życia:
- przyrost wysokości i wagi ciała,
- wydłużenie się dłoni i stóp,
- zmiana głosu (mutacja),
- pojawienie się owłosienia pod pachami i wokół narządów płciowych,
- pojawiają się pierwsze polucje (zmazy nocne, czyli nocne wytryski nasienia).
Każdy chłopiec rozwija się tak samo, ale tempo i czas zmian u każdego z nich przebiega zgodnie z jego własnym zegarem biologicznym.
Huśtawka nastrojów i uczucia:
- Przeżywanie i wyrażanie uczuć jest czymś naturalnym.
- Możemy jednak nauczyć się je właściwie okazywać.
- Ważne, aby mieć świadomość, jak nasze zachowanie wpływa na innych i jak inni wpływają na nas.
- Jak nauczymy się właściwie reagować i panować nad sobą, odczujemy radość
i satysfakcję.
- Przeczytaj wiadomości ze strony 38. „Pytania zadawane przez chłopców”.
- Wykonaj w ćw. s. 36 „Zmiany, zmiany…” oraz test „Dojrzewanie- prawda czy fałsz”.
Warto też obejrzeć filmik.
https://www.youtube.com/watch?v=YavEH9CdoXM
Do zobaczenia na kolejnej lekcji.
30.04.2020 r. wdż
Temat: Rodzi się dziecko – grupa dziewcząt.
Na lekcji dowiecie się o rozwoju dziecka od poczęcia do narodzin, jak kobieta w ciąży powinna dbać o zdrowie, o porodzie i naturalnym karmieniu, że noworodek wymaga szczególnej opieki.
Temat jest w podręczniku na stronie 40-45, w ćwiczeniach 38-40.
Jest bardzo fajnie omówiony i nawet w wolnych chwilach warto sobie go przeczytać, bo przecież każdy z nas właśnie tak się rozwijał. Więc bardzo Was zachęcam.
Przebieg lekcji:
- Przeczytaj wiadomości z rozdziału „Rozwój dziecka w łonie matki” s.40-41 podręcznik. Jest on bogato ilustrowany. Pokazuje jak wygląda dziecko w różnych okresach życia w łonie matki.
Zauważ i zapamiętaj jak nazywa się ślad połączenia dziecka z matką ( po odcięciu pępowiny), oraz ile miesięcy najczęściej trwa ciąża. Możesz tez zapytać mamy w którym miesiącu ciąży Ciebie urodziła.
- Przeczytaj wiadomości ze strony 38 (ćwiczenia). Będzie to świetne powtórzenie z lekcji przyrody. Następnie wykonaj ćw. 1 s.39.
Odpowiedz sobie ustnie na pytania, albo zaskocz swoja wiedzą rodziców lub dziadków.
Powiedz np. Dowiedziałam się, na tej lekcji ciekawych rzeczy, Na przykład, że w momencie poczęcia ( zapłodnienia) byłam taka malutka jak kropka na końcu zdania, a w drugim miesiącu życia już biło mi serduszko i to 2 razy szybciej niż u dorosłego człowieka. W 3 miesiącu życia już fikałam koziołki i bardzo szybko rosłam. W czwartym miesiącu słyszałam dźwięki i widziałam światło.
Możesz tez opowiedzieć o innych faktach, które Cie zainteresowały lub zadziwiły.
- Na podstawie przeczytanych wiadomości z podręcznika zapamiętaj , czego kobieta powinna w ciąży unikać a na co zwracać szczególną uwagę.
- Ty też możesz pomóc . Wykonaj ćw. 2 z zeszytu ćw. str. 40. Łącząc sylaby dowiesz się co możesz zrobić.
- Myślę, że szczególnie dla dziewcząt ciekawe są wiadomości o porodzie. Możesz je przeczytać na stronie 42-43 w podręczniku.
- Załączam piosenkę Arki Noego."Ja jestem". Polecam obejrzenie i wysłuchanie.
https://www.youtube.com/watch?v=O8HwJaDIKe0