• PZO

• PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA
          język angielski

I.                   POSTANOWIENIA OGÓLNE – zgodne z ZWO

1. Ocenianie jest systematyczne, sprawiedliwe i jawne.
          2. Uczeń ma obowiązek aktywnie uczestniczyć w lekcji, być do niej przygotowany, posiadać podręcznik, ćwiczenia oraz zeszyt przedmiotowy do pracy na lekcji.
          3. Uczeń ma prawo być nieprzygotowany do zajęć (brak pracy domowej) dwa razy w półroczu, przy kolejnym braku odrobionego zadania otrzymuje ocenę niedostateczną.
          4. Uczeń ma prawo do poprawy oceny niedostatecznej z pracy klasowej w ciągu tygodnia od otrzymania oceny – po uzgodnieniu terminu z nauczycielem.
          5. Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może napisać pracy klasowej z całą klasą, to powinien to uczynić w terminie uzgodnionym z nauczycielem uczącym danego przedmiotu. W przypadku 1-dniowej nieobecności uczeń pisze pracę na następnej lekcji z danego przedmiotu. Nauczyciel ma prawo bez zapowiedzi odpytać z przewidzianego sprawdzianem zakresu materiału lub sprawdzić przewidziane sprawdzianem umiejętności ucznia, który nie napisał w terminie ww. sprawdzianu.
          6. Nauczyciel ma prawo sprawdzać bieżącą wiedzę uczniów w postaci kartkówek (pisemnych form sprawdzania wiedzy nie dłuższych niż 10 minut trwania lekcji) podczas każdej lekcji. Kartkówka obejmuje materiał z ostatnich dwóch lub trzech lekcji. Natomiast testy całogodzinne są zapowiadanie z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, obejmują materiał z jednego działu tematycznego, są poprzedzone lekcją przygotowującą do testowania.

II. METODY I FORMY SPRAWDZANIA UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

1. Ocenie podlegają:
            ·         odpowiedzi ustne sprawdzające znajomość słownictwa (przynajmniej dwa razy w półroczu). Słownictwo podlega ocenie w następujący sposób: 10, 9 słów – bardzo dobry; 8,7 słów – dobry; 6, 5 słów – dostateczny; 4, 3 słowa – dopuszczający; 2-0 słów – niedostateczny;

.      kartkówki;
            ·         całogodzinne prace klasowe - testy gramatyczno – leksykalne (min.4 razy w półroczu). Punktacja z kartkówek i testów przeliczana jest na ocenę cyfrową zgodnie z WSO:

98- 100% punktów - celujący
            90 – 97% punktów – bardzo dobry,
            75 – 89% punktów– dobry,
            50 – 74% punktów – dostateczny,
            40 – 49% punktów – dopuszczający,
            0 – 39% punktów – niedostateczny.
            ·         aktywność na lekcji - ocenianie na podstawie obserwacji i notatek nauczyciela;
            ·        prace domowe – oceniane przynajmniej raz w półroczu, ocenie podlega strona merytoryczna i estetyczna pracy;
            ·         zadania dodatkowe (dla chętnych); za wykonanie zadania samodzielnie i poprawnie uczeń otrzymuje ocenę celującą;

-          zeszyty przedmiotowe - pod względem merytorycznym i estetycznym.

2. Uczeń ma prawo do poprawy oceny z kartkówki w formie ustnej - w ciągu tygodnia od otrzymania oceny, zgłaszając chęć poprawy na początku lekcji.

3. Wszystkie oceny - z kontroli w pierwszym terminie oraz poprawy - są brane pod uwagę podczas wystawiania oceny półrocznej lub rocznej.

4. Ocen półroczna lub roczna jest średnią ważoną wszystkich ocen w półroczu.

III.   WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY

1.      Ocenę celujący otrzymuje uczeń, który: doskonale opanował 4 sprawności językowe w zakresie mówienia, czytania, pisania i rozumienia, określone w programie nauczania j. angielskiego oraz rozwiązuje zadania wykraczające poza programy, potrafi samodzielnie i twórczo korzystać z nabytych umiejętności np. z mass mediów, bardzo dobrze orientuje się w sytuacji socjokulturalnej kraju poznawanego języka, bierze udział w konkursach, samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia.

2.      Ocenę bardzo dobry otrzymuje uczeń, który: bardzo dobrze opanował 4 podstawowe sprawności językowe: czytanie, pisanie, mówienie i rozumienie, określone w programie nauczania j. angielskiego. Orientuje się w sytuacji socjokulturalnej kraju poznawanego języka, potrafi samodzielnie korzystać z nabytych sprawności, bierze aktywny i systematyczny udział w lekcji oraz bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych mu zadań.

3.      Ocenę dobry otrzymuje uczeń, który: dobrze posługuje się 4 sprawnościami językowymi w zakresie mówienia, pisania, czytania i rozumienia, określonymi w programie nauczania j. angielskiego, systematycznie wywiązuje się z poleceń i zadań mu powierzonych, poprawnie rozwiązuje typowe zadania i polecenia, w miarę dobrze orientuje się sytuacji socjokulturalnej kraju poznawanego języka.

4.      Ocenę dostateczny otrzymuje uczeń, który: opanował 4 podstawowe umiejętności językowe w zakresie mówienia, czytania, pisania i rozumienia w stopniu pozwalającym na robienie postępów w dalszym uczeniu się, radzi sobie z typowymi zadaniami o średnim stopniu trudności, czasem przy pomocy nauczyciela, wywiązuje się z powierzonych mu zadań.

5.      Ocenę dopuszczający otrzymuje uczeń, który: słabo opanował elementarne wiadomości w zakresie czytania, pisania, mówienia i rozumienia, określone w programie nauczania j. angielskiego, potrafi przy pomocy nauczyciela rozwiązać podstawowe zagadnienia o elementarnym stopniu trudności.

6.      Ocenę niedostateczny otrzymuje uczeń, który: nie opanował elementarnych sprawności w mówieniu, czytaniu, pisaniu i rozumieniu określonych w programie nauczania j. angielskiego, nawet przy pomocy nauczyciela nie jest w stanie rozwiązać zagadnień o elementarnym stopniu trudności, nie wywiązuje się z poleceń i nie wyraża chęci poprawienia ocen niedostatecznych.