• STRATEGIE UCZENIA SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH

        • STRATEGIE UCZENIA SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH

          SŁUCHANIE

          1. ZORIENTUJ SIĘ NAJPIERW, ILE OSÓB UCZESTNICZY W ROZMOWIE I KIM ONE SĄ.

          2. ZWRÓĆ UWAGĘ NA SŁOWA NAJMOCNIEJ AKCENTOWANE- SA TO KLUCZOWE SŁOWA W DANEJ WYPOWIEDZI.

          3. ZWRACAJ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NA LICZBY I NAZWY WŁASNE. NAJCZĘŚCIEJ ZWIĄZANE SĄ ONE Z WAŻNYMI INFORMACJAMI W WYPOWIEDZI.

          4. ZWRÓĆ UWAGĘ NA INTONACJĘ OSÓB MÓWIĄCYCH. WIELE PRZEKAZYWANYCH INFORMACJI W WYPOWIEDZIACH MÓWIONYCH TO INFORMACJE NIEWERBALNE.

          5. NIE MARTW SIĘ, JEŻELI SŁUCHAJĄC JAKIEJŚ WYPOWIEDZI, NIE BĘDZIESZ WSZYSTKIEGO ROZUMIEĆ. PAMIĘTAJ, ŻE ZNACZENIA NOWEGO WYRAZU MOŻNA SIĘ CZĘSTO DOMYŚLIĆ Z KONTEKSTU WYPOWIEDZI.

          6. JEŻELI SZUKASZ OKREŚLONEJ INFORMACJI, SKONCENTRUJ SIĘ TYLKO NA JEJ WYCHWYCENIU, A NIE ROZUMIENIU KAŻDEGO SŁOWA W TEKŚCIE.

           

          CZYTANIE

          1. ZAPOZNAJ SIĘ DOKŁADNIE Z TYTUŁEM I PODTYTUŁEM- PRZEKAZUJĄ ONE PIERWSZE INFORMACJE NA TEMAT TREŚCI, NAPROWADZAJĄ NA TEMAT GŁÓWNY, DZIĘKI CZEMU JUŻ PO ICH PRZECZYTANIU MOŻESZ OKREŚLIĆ, O CZYM MNIEJ WIĘCEJ BĘDZIE TEKST.

          2. STARAJ SIĘ ZROZUMIEĆ NIEZNANE SŁOWA NA PODSTAWIE KONTEKSTU CAŁEGO ZDANIA CZY AKAPITU. PODKREŚL ZNANE WYRAZY I NA ICH PODSTAWIE STARAJ SIĘ ROZSZYFROWAĆ ZNACZENIE WYRAZU, KTÓREGO NIE ZNASZ.

          3. KORZYSTAJ JAK NAJCZĘŚCIEJ ZE ZNAJOMOŚCI INNYCH JĘZYKÓW OBCYCH. ZNACZENIA NOWEGO WYRAZU MOŻESZ SIĘ DOMYŚLIĆ, JEŚLI ZNASZ PODOBNY WYRAZ W INNYM JĘZYKU.

          4. JEŚLI NIE ZNASZ ZNACZENIA WYRAZU ZŁOŻONEGO, PODZIEL GO NA WYRAZY SKŁADOWE. JESLI JE ZNASZ, DOMYŚLISZ SIĘ CO ZNACZY WYRAZ ZŁOŻONY.

          5. PODCZAS PIERWSZEGO CZYTANIA TEKSTU PODKREŚL WSZYSTKIE NAZWY WŁASNE WYSTĘPUJĄCE W TEKŚCIE. ZAZNACZ LICZBY I WYSTĘPUJĄCE OBOK WYRAZY- NAJCZĘŚCIEJ ZAWIERAJĄ ONE NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W TEKŚCIE.

          6. POSZUKAJ SŁÓW KLUCZY, KTÓRE ZAWIERAJĄ GŁÓWNE INFORMACJE W TEKŚCIE. NAJCZĘCIEJ ZNAJDZIESZ JE W TYTULE I NA POCZĄTKU TEKSTU, W TREŚCI SĄ ONE NAJCZĘŚCIEJ POWTARZANE.

             

          MÓWIENIE

          1. UCZ SIĘ WYRAŻEŃ I ZWROTÓW, ŻEBY MIEĆ JAK NAJWIĘKSZY ZASÓB SŁOWNICTWA. DODA CI TO DUŻO PEWNOŚCI SIEBIE PODCZAS WYPOWIEDZI.

          2. ĆWICZ JAK NAJCZĘŚCIEJ DIALOGI Z INNYMI OSOBAMI.

          3. SKONCENTRUJ SIĘ NA SŁOWNICTWIE, KTÓRE ZNASZ I STARAJ SIĘ WYRAŻAĆ WŁASNE MYŚLI JEDYNIE ZA POMOCĄ TYCH SŁÓW. NIE MYŚL O TYM, JAKICH SŁÓW CI BRAKUJE, TYLKO O TYM, JAK MOŻESZ PRZEKAZAĆ DANĄ TREŚĆ Z WYKORZYSTANIEM SŁOWNICTWA KTÓRE ZNASZ.

          4. BĄDŹ AKTYWNY, UTRZYMUJ CAŁY CZAS KONTAKT Z ROZMÓWCĄ, NIE BÓJ SIĘ PYTAĆ, MÓWIĆ, ŻE NIE ROZUMIEĆ I PROSIĆ O POWTÓRZENIE.

          5. POKAZUJ SWOJE EMOCJE.

          6. NIE OBAWIAJ SIĘ PRZERWY NA ZASTANOWIENIE, ZAWSZE MOŻESZ JE WYPEŁNIĆ ZWROTAMI: ALSO..., NA....JA.

           

          WYPOWIEDŹ PISEMNA

          1. PRZEMYŚL, DO KOGO KIERUJESZ SWOJĄ WYPOWIEDŹ. CZY PISZESZ DO KOLEŻANKI, KOLEGI, CZY DO OSOBY, Z KTÓRĄ NIE JESTEŚ NA TY.

          2. ZASTANÓW SIĘ, JAK MA BYĆ SKONSTRUOWANA WYPOWIEDŹ. JAKA KOLEJNOŚĆ AKAPITÓW BYŁABY NAJLEPSZA.

          3. ZBIERZ SŁOWNICTWO POTRZEBNE DO WRAŻANIA SWOICH MYŚLI I POTRZEBNE ZWROTY.

          4. PISZ PROSTYMI ZDANIAMI.

          5. SPRAWDZAJ WŁASNE TEKSTY, CZYTAJ JE WIELOKROTNIE, KONCENTRUJĄC SIĘ ZA KAZDYM RAZEM NA JEDNYM ZAGADNIENIU GRAMATYCZNYM. SPRAWDŹ, CZY CZASOWNIKI ZNAJDUJĄ SIĘ NA DRUGIM MIEJSCU, CZY RZECZOWNIKI MAJĄ ODPOWIEDNI RODZAJNIK I CZY SA NAPISANE WIELKĄ LITERĄ ORAZ CZY SĄ ODPOWIEDNIO ODMIENIONE.

          6. PROWADŹ LISTĘ SWOICH BŁĘDÓW I PRZY SPRAWDZANIU SPRÓBUJ ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NA TE WŁAŚNIE PROBLEMY.

           

          GRAMATYKA

          1. ZAKREŚLAJ USTALONYMI KOLORAMI RODZAJNIKI PRZY RZECZOWNIKACH: DER, DIE DAS.

          2. KORZYSTAJ Z LIST SŁOWNICTWA ZAMIESZCZONEGO NA KOŃCU KAŻDEGO DZIAŁU W KSIĄŻCE. SŁUCHAJ I POWTARZAJ JE ZGODNIE Z NAGRANIEM JAK NAJCZĘŚCIEJ.

          3. NAJLEPIEJ ZAPAMIĘTASZ NOWE SŁÓWKA W KONTEKŚCIE. TWÓRZ JAK NAJWIĘCEJ ZDAŃ Z NOWYMI SŁÓWKAMI.

          4. POWTARZAJ SŁÓWKA Z RÓŻNĄ INTONACJĄ: GŁOŚNO, CICHO, WOLNO, SZYBKO.

          5. PAMIĘTAJ O TYM, ŻE WAŻNE SĄ CZĘSTE POWTÓRKI ZNANYCH CI SŁÓWEK. WARTO POŚWIĘCIĆ POŁOWĘ CZASU PRZEZNACZONEGO NA NAUKĘ NA ICH POWTÓRZENIE I ŁĄCZENIE ICH Z NOWO POZNANYMI SŁÓWKAMI.

          6. ZAŁÓŻ KARTOTEKĘ ZE SŁÓWKAMI. PODZIEL JE NA TRZY CZĘŚCI: NOWE SŁÓWKA, POWTÓRZENIE I KONTROLA. NOWE SŁÓWKA POWTARZAJ NA GŁOS CODZIENNIE PRZEZ TYDZIEŃ. PO TYGODNIU PRZEŁÓŻ JE DO DRUGIEJ CZĘŚCI- POWTÓRZENIA, DO KTÓREJ POWINIENEŚ/NAŚ ZAGLĄDAĆ POTEM CO TYDZIEŃ. W CZĘŚCI KONTROLNEJ ZBIERAJ JUŻ DOBRZE ZAPAMIĘTANE SŁÓWKA, KTÓRE POWTARZAJ NAJLEPIEJ RAZ W MIESIĄCU.

          7. RÓB FISZKI Z NOWYMI WYRAZAMI, PISZ JE NA SAMOPRZYLEPNYCH KARTKACH I ROZWIESZAJ WSZEDZIE W DOMU. UŁATWI CI TO ZAPAMIĘTANIE NAZW RZECZY CIĘ OTACZAJĄCYCH.

           

          SŁOWNICTWO

          1. PAMIĘTAJ, ABY UCZYC SIĘ RZECZOWNIKÓW ZAWSZE Z RODZAJNIKAMI I LICZBĄ MNOGĄ.

          2. FORM CZASOWNIKÓW NIEREGULARNYCH UCZ SIĘ, PISZĄC KAŻDY CZASOWNIK NA ODZIELNEJ KARTECZCE, NA ODWROCIE WPISUJĄC JEGO FORMĘ NIEREGULARNĄ.

          3. ZAGLĄDAJ SYSTEMATYCZNIE DO ZESTAWIEŃ GRAMATYCZNYCH W SWOIM PODRĘCZNIKU I JAK NAJCZĘŚCIEJ POWTARZAJ REGUŁY W NIM ZAWARTE.

          4. ZAPISUJ I WYRÓŻNIAJ WSZELKIE WYJĄTKI WŚRÓD INNYCH NOTATEK, NP. ZAKRESLAJĄC JE MARKEREM, TAK ABY PRZYCIĄGAŁY UWAGĘ.

          5. RYSUJ SWOJE WŁASNE SCHEMATY, TABELE DO RÓŻNYCH ZAGADNIEŃ GRAMATYCZNYCH. PISZĄC TEKSTY, BADŹ PRZYGOTOWUJĄC SIĘ DO WYPOWIEDZI USTNYCH, KORZYSTAJ Z NICH TAK DŁUGO, AŻ PRZESTANIESZ ICH POTRZEBOWAĆ.

          6. UCZĄC SIĘ STRUKTUR GRAMATYCZNYCH, ZWRÓĆ UWAGĘ NIE TYLKO NA TO, JAK SĄ ZBUDOWANE, ALE RÓWNIEŻ, CO MOŻNA ZA ICH POMOCĄ WYRAZIĆ, CZY W JAKICH SYTUACJACH MOŻNA JE ZASTOSOWAĆ.   

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bielicach
      • 091 5644 127 091 5644305 sekretariat@sp.bielice.com.pl
      • ul. Jana Pawła II 33 a, 74-202 Bielice 74-202 Bielice Poland
      • sekretariat@sp.bielice.com.pl pedagogszkolnybielice@gmail.com
      • Inspektorem Ochrony Danych jest Bartosz Kaniuk, z którym w sprawach dotyczących przetwarzania swoich danych osobowych może się Pani/Pan kontaktować przez telefon: +48 608442652; adres e-mail: bkaniuk@proinspektor.pl lub pisemnie na adres Szkoły.
  • Galeria zdjęć

      brak danych