• 25. rocznica

Rocznica niezwykłej wizyty

11.06.2012 r. minęło 25 lat od papieskiej wizyty duszpasterskiej na ziemi województwa zachodniopomorskiego (11.06.1987 r. pielgrzymka błogosławionego Jana Pawła II do Szczecina). O godz. 10.00 Ojciec Święty przyleciał samolotem z Krakowa na lotnisko w Goleniowie i następnie helikopterem na lotnisko w Szczecinie-Dąbiu.

Na Jasnych Błoniach była Msza święta papieska z homilią skierowaną do rodzin i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich oraz koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej.

Na Jasnych Błoniach wokół ogromnego ołtarza ustawionego na tle pomnika Czynu Polaków z 27-metrowym krzyżem (wybranym w konkursie z pośród 11 projektów) zgromadziło się ok. 700 tys. wiernych (wierni gromadzili się całą noc i trwając na modlitwie, czekali na przyjazd Ojca Świętego). Wizyta Ojca Świętego w Szczecinie stała się niecodzienną okazją do uroczystej koronacji. Znamienne jest to, że po koronacji na Jasnych Błoniach została przewieziona figura Matki Bożej Fatimskiej do Katedry, a później przez rok peregrynowała po parafiach w diecezji. Teraz w Sanktuarium na Osiedlu Słonecznym w Szczecnie króluje figura Matki Bożej Fatimskiej, którą jako pierwszą w Polsce, wśród figur fatimskich, koronował Ojciec Święty Jan Paweł II.

Potem błogosławiony Jan Paweł II wmurował kamień węgielny w budujące się seminarium duchowne.

Na zakończenie było spotkanie w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba z duchowieństwem, siostrami zakonnymi i członkami instytutów świeckich oraz nabożeństwo słowa Bożego i przemówienie Ojca Świętego do kleryków całej Polski.

Ojciec Święty o godz. 17.15 wyjechał na lotnisko w Szczecinie-Dąbiu, stamtąd helikopterem przeleciał do Goleniowa. Podczas pożegnania pan wojewoda szczeciński Stanisław Malec wręczył papieżowi wizerunek Pomnika Czynu Polaków ze słowami: „Żegnam Waszą Świątobliwość w imieniu wszystkich szczecinian i jestem przekonany, że wizerunek Trzech Orłów, symbol naszego trwania na Ziemi Ojców, znajdzie miejsce w sercu Papieża Polaka”. Ojciec święty położył obie ręce na wizerunku pomnika, mówiąc: „Ja pod tym pomnikiem Mszę św. odprawiłem. Dbajcie o ludzi, służcie Ziemi Szczecińskiej, bo to nasz wielki skarb”. Następnie samolotem udał się do Gdyni.

11. 06. bieżącego roku przybyliśmy do Katedry wspominać osobę Jana Pawła II i Jego pielgrzymkę do Szczecina.

Było nas wielu z różnych szkół im. Jana Pawła II oraz innych wielu przedstawicieli władz i instytutów, parafii i wiernych.

Najpierw było nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie film o błogosławionym Janie Pawle II. Na końcu Msza św., podczas której wygłosił homilię metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki.

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki był wieloletnim sekretarzem papieża Jana Pawła II. Na homilii ukazał piękne życie papieża w służbie ludziom i Jego modlitwę do Boga. Na zakończenie odśpiewaliśmy litanię do błogosławionego Jana Pawła II i oddaliśmy pokłon wraz z innymi sztandarami przed obrazem Ojca Świętego.

W katedrze powstaje nowa kaplica bł. Jana Pawła II, są w niej tron papieski oraz obraz Ojca Świętego.

Kolejny raz wspólnie mogliśmy się uczyć tak wiele od Jana Pawła II.