Klasa V
HISTORIA
Cyryla Ociepa
Informacja dla uczniów klas 5.
Drodzy uczniowie,
w związku z tym, że niektórzy rodzice pracują a wy nie zawsze samodzielnie potraficie odesłać swoje prace, sprawdzian ukaże się na portalu EDUELO.PL w dniu 28.04.2020 r. (wtorek) o godzinie 16. Jeżeli komuś ta godzina nie odpowiada, to proszę o kontakt telefoniczny. Podaję swój numer: 91 5644 251.Pozdrawiam
Ociepa
21.04.2020r.
Temat 3: Społeczeństwo średniowiecza – powtórzenie. (zapisz w zeszycie)
Drodzy Uczniowie klas piątych. Wszystkie zadania pisemne wykonujcie bardzo starannie i samodzielnie, gdyż będę je oceniała. Czekam na nie dzisiaj do godziny 19. Zadania, które będą do wykonania ustnie również potraktujcie bardzo poważnie, gdyż wiedza ta przyda się Wam na sprawdzianie, który będziecie pisali w następnym tygodniu. Korzystajcie z pomocy waszego podręcznika. Tam znajdziecie właściwe odpowiedzi.
PRZEBIEG LEKCJI:
Otwórzcie teraz podręcznik na s.158 i zeszyt. Wykonujcie według moich poleceń następujące zadania:
Zadanie 1 (Przeczytaj ze zrozumieniem polecenie i wykonaj zadanie pisemnie. Nie musisz jednak przepisywać poszczególnych opisów. Możesz zamiast 4 kropek zastosować podpunkty: a, b, c, d i w nich podać swoje odpowiedzi.) np.
a) stan rycerski,
b) ………………….,
c) ………………….,
d)…………………..
Zadanie 2 (Możesz wykonać je tylko ustnie. Jednak musisz te słowa rozumieć.)
Zadanie 3 (Wypisz tylko właściwe odpowiedzi.)
Zadanie 4 (Ustnie)
Zadanie 5 (Wykonaj pisemnie)
Zadanie 6 i 7 (Ustnie)
Zadanie 8 (Napisz w zeszycie dwa zdania z właściwym dokończeniem)
Zadanie 9 (Wykonaj to zadanie podobnie jak 1. Zamiast przepisywać opisy w miejsce kropek stosuj
podpunkty od a do f.) np.
a) styl romański,
b) ………………..,
c)………………….,
d)………………… ,
e) ……………….. ,
f) ……………….. .
Zadanie 10 (Tylko dla chętnych)
Jak nazywał się najsłynniejszy rycerz z czasów Karola Wielkiego i jak nazywał się najsłynniejszy polski rycerz?
Pozdrawiam
C.Ociepa
07.04.2020 r. (Wtorek)
Temat 2: Sztuka średniowiecza.
Drodzy Uczniowie,
abyście szybko i ze zrozumieniem mogli opanować nowy materiał będę w nawiasach krok po kroku zapisywała co macie robić.
Na disiejszyzch zajęciach mamy dowiedzieć się co było celem sztuki w średniowieczu oraz jakie style w architekturze pojawiły się w tej epoce.
Przebieg lekcji: ( Przeczytaj poniżej zapisany punkt 1 i 2 )
1) W średniowieczu ogromny wpływ na rozwój sztuki miał Kościół. Stąd dzieła malarskie i rzeźbiarskie miały charakter religijny. Przedstawiały one sceny z Biblii i życia świętych. W tych czasach większość ludzi nie umiała czytać i pisać, dlatego wiedzę na temat religii czerpała właśnie z malowideł, na przykład umieszczanych na ścianach kościołów.
2) W budownictwie wykształciły się dwa style. Był to styl romański i gotycki.
(Teraz otwórz podręcznik na stronie 154 i 155 i przyjrzyj się jak wyglądają budowle wykonane w stylu romańskim, a jak w stylu gotyckim. Następnie wykorzystując te ilustracje ustnie odpowiedz na poniżej zapisane pytania. Chcę, abyś w ten sposób poznał cechy tych styli i nauczył się je rozróżniać).
- z jakiego materiału wznoszono budowle w stylu romańskim, a z czego budowano w stylu gotyckim?
- dlaczego okna w stylu romańskim były małe?
- co to były witraże i w jakich oknach je umieszczano?
- jakie wieże charakteryzowały poszczególne style?
- co to były portale, absydy i rozety?
(Teraz otwórz zeszyt i zapisz pod tematem krótką notatkę, którą ci podyktuję)
Zadaniem sztuki w średniowieczu było przede wszystkim głoszenie chwały bożej i przybliżenie wiernym zasad wiary. W epoce tej w architekturze powstały dwa style. Był to styl romański i gotycki. Budowle romańskie miały grube mury z kamienia oraz małe i wąskie okna. Z kolei budynki gotyckie wyróżniały się witrażowymi, wysokimi oknami i strzelistymi wieżami.
( Na koniec otwórz podręcznik na s. 156 i zapoznaj się z przedstawionymi tam przykładami sztuki średniowiecznej w Polsce. Szczególnie zwróć uwagę na ołtarz Wita Stwosza z kościoła Mariackiego w Krakowie.)
Dziękuję i pozdrawiam.
Ociepa
Dla mnie dowodem na to, że pracowaliście będzie starannie zapisany temat i notatka z lekcji, którą prześlij mi na adres C.Ociepa@onet.pl .
Ćwiczenia związane z tym tematem będziemy wykonywali na lekcji następnej, gdyż będzie to lekcja powtórzeniowa.
31.03 2020 r. (wtorek)
Temat 1: Kościół w średniowieczu. ( temat zapisz w zeszycie )
Obecnie na lekcjach historii omawiamy średniowiecze. Wiesz, że jest to druga epoka historyczna, która nastąpiła po starożytności. Przypomnij sobie od jakiego ważnego wydarzenia się ona rozpoczęła.
Dzisiaj masz dowiedzieć się jaką rolę w tej epoce odegrał kościół i duchowieństwo, jakie wówczas powstały zakony oraz kim byli zakonnicy i czym się zajmowali.
PRZEBIEG LEKCJI:
1.Społeczeństwo w średniowieczu dzieliło się na grupy społeczne, czyli stany .Był to stan duchowny, rycerski, mieszczański i chłopski.
Otwórz teraz podręcznik na s.148. Przeczytaj podrozdział „Stan duchowny” i odpowiedz kto mógł należeć do duchowieństwa i jaką funkcję pełnili księża?
2. Każda epoka ma swoje wzorce do naśladowania. W średniowieczu takim wzorem był król, rycerz i asceta czyli człowiek, który celowo umartwiał się z przyczyn religijnych aby zasłużyć sobie na życie wieczne.
3. Otwórz zeszyt i pod tematem zapisz:
Zadanie 1
Pisemnie wyjaśnię następujące pojęcia: zakon, klasztor, opat i reguła zakonna. (pomoże ci podręcznik s.149) Pisz czytelnie!
4. Przeczytaj tekst ze s.150. Następnie w zeszycie zapisz:
Zadanie 2
Wymień nazwy zakonów, które powstały w średniowieczu.
5. Na dzisiejszych zajęciach musisz się jeszcze dowiedzieć, o tym czym zajmowali się mnisi w średniowieczu. Dlatego przeczytaj niżej zapisany tekst.
Zakonnicy w średniowieczu byli ludźmi wykształconymi. Znali oni łacinę. W tamtych czasach był to język międzynarodowy, tak jak dzisiaj angielski. Głównym ich zajęciem była modlitwa i praca. Hodowali oni różne rośliny, wytwarzali lekarstwa, prowadzili szkoły, a najlepiej wykształceni przepisywali księgi. Kopiści teksty zapisywali na pergaminowych kartkach za pomocą gęsiego pióra. Kiedy książka była gotowa, zszywano ją i oprawiano w deski oklejone skórą. Zajęcie to wykonywali w dobrze oświetlonych salach zwanych skryptoriami.
Pamiętaj!
Zadania, które wykonujesz w zeszycie muszą być zapisane starannie, gdyż będą one oceniane. Jeżeli potrafisz, to zrób zdjęcie i prześlij na mój adres mailowy najpóźniej do środy.
Pozdrawiam
Ociepa
Drodzy Uczniowie,
dziękuję tym osobom, które wykonały zadania na platformie Eduelo.Było was jednak
niewielu, a przecież nie jest to czas wolny od nauki. Dlatego proszę, otwórzcie
podręczniki do historii i powtórzcie trzy pierwsze tematy z rozdziału V: Społeczeństwo
średniowiecza, gdyż od środy będziemy realizowali nowe tematy, których nie
omawialiśmy jeszcze na lekcjach.
Ponadto pisemnie odpowiedzcie w zeszycie na pytania:1 str.135; 2 str.139; 1 str.147.
Piszcie czytelnie, gdyż odpowiedzi będą sprawdzone po powrocie do szkoły.
Pozdrawiam.
Ociepa