• WDŻ- Klasa VI

        • Wychowanie do życia w rodzinie

           

          Informacje dla klasy 6 .


          30.04.2020r.

           

               Lekcja dla chłopców.    

                

          Temat: Dojrzewam do męskości.

           

                    Czas, kiedy przestaniesz  być dzieckiem i rozpoczniesz życie jako dorosły mężczyzna, nazywa się dojrzewaniem, albo pokwitaniem. Proces ten ma miejsce u chłopców między 11 a 16 rokiem życia. Być może Twoi  koledzy weszli już w ten okres wielkich zmian, podczas gdy Ty jesteś ciągle niewysoki i jeszcze nie zmienił Ci się głos. Nie przejmuj się tym, gdyż tempo dorastania jest bardzo zróżnicowane. Organizm każdego chłopca ma swój rytm rozwoju.

                   Na dzisiejszej lekcji masz zapoznać się ze zmianami, które już rozpoczęły się w Twoim ciele i z tymi, które w najbliższym czasie nastąpią. Są one bardzo istotne, gdyż mają przygotować Cię do ważnych życiowych ról – męża i ojca.

                  Dlatego teraz obejrzyj film pt. ”Dojrzewanie  biologiczne u chłopców”

           

           

                   (Otwórz teraz zeszyt, zapisz temat lekcji, a następnie wykonaj kolejne zadania.)

           

           Zadanie 1

          Na podstawie filmu oraz wiedzy z lekcji biologii wypisz jakie zmiany fizyczne zachodzą w czasie dojrzewania u chłopców.

          ...........................................................................................................................................................................................

          ..........................................................................................................................................................................................

          ..........................................................................................................................................................................................

           

          Zadanie 2

          Przepisz i uzupełnij poniższe zdania.

          Dojrzewanie chłopców rozpoczyna się między ……… a ……….rokiem życia. Rozrost krtani i obniżenie się kości gnykowej powoduje u chłopca………………………, w wyniku której głos staje się niższy. Jądra pod wpływem testosteronu  zaczynają wytwarzać ………………………  Sygnałem  świadczącym o rozpoczęciu dojrzewania seksualnego u chłopców są ……………………, czyli spontaniczne i nieświadome wytryski nasienia podczas snu. Stan przejściowy polegający na nabrzmieniu i rozroście jednej lub obu piersi (dotyczy ok. 60% chłopców) nazywa się …………………………. .

           

          PODSUMOWANIE

                    Celem zmian zachodzących w okresie dojrzewania jest przygotowanie chłopców do podjęcia zadań ojcowskich. Pewnie na co dzień nie myślicie jeszcze o tym, że w przyszłości moglibyście zostać ojcami. Warto jednak mieć w głowie tę perspektywę, kiedy przyglądacie się swoim zmieniającym się ciałom. Pamiętajcie jednak, że zmiany fizyczne muszą iść w parze z kształtowaniem charakteru, o czym jeszcze przy okazji innych tematów będziemy sobie mówili.

           

          Dziękuję za udział w zajęciach.

          C.Ociepa

           


          23.04.2020 r.

           

           Lekcja dla dziewcząt.

          Temat 4: Dojrzewam do kobiecości.

           

                  Na początku naszego spotkania chcę cię zapytać, z czym kojarzy Ci się słowo „dojrzewanie”?  (Swoje skojarzenia wypisz w zeszycie)

           

          Zadanie 1

          Słowo DOJRZEWANIE  kojarzy mi się z: dorastaniem, okresem w którym z dziewczynki  staję się kobietą,………………………………………………, …………………………………….……………………………………………….

                Okres dojrzewania rozpoczyna się u dziewcząt przeciętnie w 11 roku życia. Przeciętnie, to znaczy, że u jednych staje się to wcześniej, a u innych później. Jest to proces indywidualny dla każdej nastolatki.

          Czym więc jest dojrzewanie?

                  Dojrzewanie jest drogą, którą trzeba przejść, aby stać się osobą dorosłą. Musisz zdać sobie sprawę, że droga ta na niektórych odcinkach może być trudna i kłopotliwa. Jednak może będzie ci raźniej, gdy uświadomisz sobie fakt, że przechodzili ją wszyscy dorośli, przechodzą  twoje koleżanki, a w przyszłości będą przechodzić ją też twoje dzieci.

           

          Zadanie 2

          Przeczytaj i przepisz do zeszytu zestaw następujących cech: opanowana, inteligentna, pogodna, dążąca do zgody, okazująca uczucia, cierpliwa, pracowita, odpowiedzialna, zaradna, słuchająca głosu innych, życzliwa, opiekuńcza, zrównoważona emocjonalnie.

          (Weź teraz dwie kredki: czerwoną i zieloną, i następnie podkreśl kolorem czerwonym te cechy kobiecości, które już posiadasz, a zielonym te, które musisz w sobie rozwijać.)

           

          ( Teraz zobacz sobie film o dojrzewaniu dziewcząt.)

           

           

          (Na podstawie filmu oraz wiedzy, którą już posiadasz wykonaj w zeszycie jeszcze 2 zadania.)

           

          Zadanie 3

          Wypisz jakie zmiany fizyczne zachodzą w czasie dojrzewania  u dziewcząt?

           

          Zadanie 4

          Wśród zmian towarzyszących dojrzewaniu dziewcząt z pewnością pojawiło się hasło miesiączka.

          Jeśli znasz inne określenia, wypisz je.

           

          Dziękuję za udział w zajęciach.

          C.Ociepa

           


          16.04.2020 r. (czwartek)

          Temat 3: Zarządzanie sobą.  

           

          Na tej lekcji dowiecie się:

          - o konieczności planowania swoich obowiązków,

          - o tym, co ma wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie nastolatków.

           

          PRZEBIEG LEKCJI:

           

                               Szlachetne zdrowie,

                               Nikt się nie dowie,

                               Jako smakujesz,

                               Aż się zepsujesz.

           

                  Nasze spotkanie rozpoczęłam fragmentem fraszki „Na zdrowie” Jana Kochanowskiego. Zrobiłam to celowo, gdyż bardzo często w waszym wieku wydaje się Wam, że zdrowie jest czymś, co Wam się należy i że zawsze będziecie zdrowi. Jednak, żeby tak było, musisz uczyć się cenić je już dzisiaj, a nie tak jak w słowach cytowanej fraszki dopiero gdy się zepsuje. Stąd proponuję, abyś przez chwilę zastanowił się jakie podstawowe zachowania sprzyjają Twojemu zdrowiu, a następnie zapisał je pod tematem w zeszycie.

           

          Do najważniejszych zachowań, które sprzyjają naszemu zdrowiu zaliczamy:

          - właściwe odżywianie,

          - aktywność fizyczną,

          - dbanie o higienę osobistą,

          - radzenie sobie ze stresem,

          - wysypianie się,

          - zgłaszanie się na badania profilaktyczne,

          - …………………………………………..  

          - ……………………………………………   .

           

          (Możesz dopisać swoje propozycje.)

           

                Gdybyśmy byli teraz na normalnej lekcji, to na pewno wszystkie wymienione zachowania byśmy sobie omówili. Skoro tak być nie może, proszę abyście te kwestie przedyskutowali ze starszą siostrą lub mamą, gdy będzie miała chwilę wolnego czasu.

          Natomiast ja chcę jeszcze odnieść się do tematu lekcji. Co należy robić, aby te wyżej wymienione zachowania wprowadzać w życie? Skąd wziąć na to wszystko czas i czy jest to możliwe?

          Otóż jest to możliwe, ale pod warunkiem, że nauczysz się właściwie zarządzać sobą i swoim czasem. Dlatego proszę zacznij od planowania czynności, które musisz wykonać. Sporządź harmonogram dnia szkolnego i dnia wolnego od nauki.

          Weź pod uwagę, że doba ma tylko 24 godziny i nie jest z gumy. W twoim planie masz uwzględnić czas na jedzenie, naukę, zabawę, pomoc w pracach domowych, aktywność fizyczną, rozmowę z przyjaciółmi i przede wszystkim na odpoczynek.

          Pamiętaj, że sen nastolatków nie powinien być krótszy niż osiem- dziewięć godzin. Odpowiednia ilość snu jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia, a jego niedobór powoduje zdenerwowanie, problemy z koncentracją i trudności z zapamiętywaniem.

           

          (Harmonogram dnia szkolnego może dotyczyć dnia z nauką zdalną lub takiego, w którym idziesz do szkoły. Oczywiście zacznij od pobudki.)

           

          DOBRY PLAN TO PODSTAWA!

           

          Dziękuję za wspólnie spędzony czas.

          Pozdrawiam

          C.Ociepa

           


          02.04.2020 r. (czwartek)

           

          Temat 2 O presji rówieśniczej.        (zapisz w zeszycie)

           

                 Celem naszego spotkania jest zdobycie wiedzy, o tym jak zachować się w obliczu presji grupy rówieśniczej oraz jak być osobą asertywną.

           

          Przebieg zajęć:

           

                 Wokół nas żyją ludzie w różnym wieku. Wiesz, że osoby które mają tyle lat, co ty, są twoimi rówieśnikami. W życiu codziennym wywierają oni na ciebie tzw. presję rówieśniczą (nacisk w konkretnym celu). Ta presja może być dobra, ale może być też zła.

          Zadanie 1

          Narysuję w zeszycie dwa słoneczka. Jedno uśmiechnięte, a drugie smutne.

           

           

               

           

           

           

           

           

           

          Na promieniach uśmiechniętego słonka wypisz przykłady dobrej presji np. pomoc koleżance w lekcjach, a na promykach smutnego napisz przykłady złej presji np. palenie papierosów. (uzupełnij pozostałe promienie)

               

             

          Może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że przyczyną wielu twoich kłopotów jest  właśnie uleganie tej złej presji. 

           

          Wobec tego co zrobić, aby umiejętnie powiedzieć NIE i nie stracić przez to kolegów i koleżanek? Czy można się tego nauczyć?

          Otóż można. Musisz tylko nauczyć się asertywności.

          Czym jest ta asertywność?

           

          Asertywność - to umiejętność wyrażania własnych emocji, uczuć i opinii w sposób otwarty, przy jednoczesnym respektowaniu uczuć i opinii innych ludzi.

           

          Zadanie 2

          Napisz, jak powinien zachować się asertywnie młody człowiek, gdy ktoś zaproponuje mu papierosy, alkohol lub narkotyki. W jaki sposób możesz odmówić spożycia tych szkodliwych substancji? Ułóż kilka wyrażeń, które mogą rozpoczynać się  w następujący sposób:

          1. Nie chcę palić, bo to………………………………………………………. .

          2. Nie  zrobię tego, bo……………………………………………………….. .

          3. Nie życzę sobie, żebyś…………………………………………………… .

          4. Moim zdaniem……………………………………………………………... .

           

          PODSUMOWANIE

                   Kiedy koledzy cię lubią, czujesz się dobrze i jesteś zadowolony. Pamiętaj jednak, że to nie ich sympatia czyni cię wartościowym i dobrym człowiekiem. Jesteś wartościowy również wtedy, gdy rówieśnicy odwrócą się od ciebie, gdyż nie uległeś ich złej presji. Mogą z tego powodu wyśmiewać się z ciebie, co na pewno sprawi, że nie będziesz czuł się dobrze. JEDNAK ŚWIADOMOŚĆ, ŻE POSTĄPIŁEŚ SUSZNIE, SZYBKO POPRAWI CI HUMOR.

           

          Dziękuję,  za przeczytanie tematu i zrobienie w zeszycie tych dwóch zadań.

           

           

          Pozdrawiam.

          Ociepa

           


          26.03.2020 r. ( czwartek ) - WDŻ

           

           ( Przeczytaj  temat  i  wskazane  zadania zapisz w swoim zeszycie. )

            

          Temat 1: Gdy trudno się porozumieć.

           

          NA  TEJ  LEKCJI  DOWIESZ  SIĘ :

          • czym jest konflikt,
          •  o skutkach nierozwiązanych sporów,
          •  o pięciu krokach, które ułatwiają rozwiązywanie konfliktów.

           

          1.W słowniku wyrazów obcych czytamy, że konflikt to „spór, kłótnia, zatarg, sprzeczność interesów”.

           

          Przypomnij sobie dowolną sytuację konfliktową, której byłeś uczestnikiem. Następnie zapisz w zeszycie słowa,  pojęcia lub przysłowia ,które kojarzą ci się z kłótnią, sporem lub konfliktem.

           

          Możesz również wykonać odpowiednie rysunki.

          ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

          2.Czego mogą dotyczyć konflikty?

           

          Na pewno zgodzisz się ze mną, że najczęściej dotyczą one naszych zachowań, wywiązywania się z obowiązków, zainteresowań albo wyglądu.

          Zapisz kilka takich przykładów w zeszycie.

          ……………………………………………………………………………………

          …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

          3.Pamiętaj, że konflikt sam w sobie nie jest zjawiskiem negatywnym, natomiast ważny jest sposób jego rozwiązania. Dlatego teraz podam ci pięć kroków, które ułatwiają nam rozwiązywanie sporów. Są to:

          ( Zapisz je w zeszycie.)

           

          a/ wybranie odpowiedniego czasu i miejsca na rozmowę,

          b/ rozpoznanie i nazwanie problemu,

          c/ poszukiwanie rozwiązań

          d/ wybór najlepszego rozwiązania,

          e/ przebaczenie.

          / po powrocie do szkoły kroki te przećwiczymy sobie na konkretnych przykładach /

           

          4.Ważne jest to, abyś  w życiu codziennym te konflikty rozwiązywał a nie „zamiatał pod dywan”, gdyż można się przez nie przewrócić.

           

          Skutki  nierozwiązanych konfliktów bywają fatalne. W rodzinie pojawiają się wtedy złość  i utrata zaufania, co może nawet doprowadzić do rozwodu. Wiele globalnych konfliktów zakończyło się wojnami, w których zginęły miliony ludzi. Niestety, także obecnie w wielu regionach świata toczą się konflikty zbrojne.

           ( O sytuacjach konfliktowych i sposobach ich rozwiązywania będziemy uczyli się więcej na lekcjach WOS-u.)

           

          Pozdrawiam.

          C.Ociepa

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bielicach
      • 091 5644 127 091 5644305

        sekretariat@sp.bielice.com.pl
      • Jana Pawła II 33a
        74-202 Bielice
        Poland
      • sekretariat@sp.bielice.com.pl
        pedagogandzelikagrzelka@gmail.com
      • Inspektorem Ochrony Danych jest Bartosz Kaniuk, z którym w sprawach dotyczących przetwarzania swoich danych osobowych może się Pani/Pan kontaktować przez telefon: +48 608442652; adres e-mail: bkaniuk@proinspektor.pl lub pisemnie na adres Szkoły.
      • 915644127
  • Galeria zdjęć

      brak danych